Le Figaro (1914) : Deklarata e Ismail Qemalit në lidhje me Italinë, Komisionin e Kontrollit, Princ Vidin dhe Greqinë.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Nëntor 2017

 

Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të mërkurën e 28 janarit 1914, në faqen n°2, intervistën e Ismail Qemalit, dhënë në Bari për gazetën italiane, “Corriere del Puglia”.

 

Çfarë ka shprehur më konkretisht kreu i parë i shtetit shqiptar ? Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania” :

 

Deklarata e Ismail Qemalit

 

Bari, 27 janar.

 

Ismail Qemal Beu, i intervistuar nga Corriere del Puglia, shprehu mirënjohjen e popullit shqiptar ndaj Italisë për “dashamirësinë e thellë dhe të paharrueshme që ajo dëshmoi”.

 

Ismail Qemal Beu deklaroi se e kishte dorëzuar pushtetin në duart e Komisionit të Kontrollit për të mirën supreme të atdheut të tij.

 

Ai shtoi se pas një qëndrimi në Nice, do të takohet me Princ Vidin për t’i paraqitur homazhet e bashkëatdhetarëve të tij.

 

Ismail Qemal Beu mendon se nuk duhet të shqetësohemi nga komplikimet për sa kohë që Greqia do të vazhdojë bisedimet me Fuqitë : por nëse vendimet e Fuqive nuk ekzekutohen, shqiptarët do të zmbrapsin armikun nga territori i atdheut të tyre.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1914-deklarata-e-ismail-qemalit-ne-lidhje-me-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://www.njekomb.com/?p=50092

 

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=7027

 

http://gazetadielli.com/le-figaro-deklarata-e-ismail-qemalit/

 

http://www.americaneye.al/le-figaro-1914-ismail-qemali-per-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

http://www.tiranaobserver.al/le-figaro-1914-ismail-qemali-per-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

http://www.kohajone.com/2017/11/08/dossier-deklarata-e-rralle-e-isamail-qemalit-ne-vitin-1914-per-gazeten-franceze/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/786491/le-figaro-1914-deklarata-e-ismail-qemalit-ne-lidhje-me-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

http://www.gazetadita.al/le-figaro-1914-ismail-qemali-per-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

https://shqiperiaebashkuar.al/2017/11/le-figaro-1914-deklarata-e-ismail-qemalit-ne-lidhje-me-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

https://maqedoniashqiptare.com/2017/11/le-figaro-1914-deklarata-e-ismail-qemalit-ne-lidhje-me-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

http://alpenews.al/index.php/e-rralle-zbulohet-deklarata-sekrete-e-ismail-qemalit-lidhur-greqine/

 

https://www.voal.ch/le-figaro-1914-deklarata-e-ismail-qemalit-ne-lidhje-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/

 

http://www.gazetatema.net/2017/11/08/e-rralle-zbulohet-deklarata-sekrete-e-ismail-qemalit-lidhur-me-greqine/

 

http://www.panorama.com.al/zbardhet-intervista-e-ismail-qemalit-me-1914-per-corriere-del-puglia-ja-lidhjet-me-italine-princ-vidin-dhe-greqine/

 

http://www.bota.al/2017/11/le-figaro-1914-deklarata-e-ismail-qemalit-ne-lidhje-me-italine-komisionin-e-kontrollit-princ-vidin-dhe-greqine/