Excelsior (1931) / Ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët që tentuan të vrisnin mbretin Zog në Vjenë (Fotografia e gjyqit)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Mars 2020

 

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 4 tetorit 1931, në ballinë, një shkrim në lidhje me dënimin e autorëve të atentatit ndaj mbretit Zog në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Dënimi i autorëve të atentatit kundër Ahmet Zogut të Shqipërisë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Gjeloshi (Ndok) dhe Aziz Çami (majtas) në vendin e të akuzuarve.

 

Gjyqi i dy studentëve shqiptarë që u përpoqën të vrasin mbretin Ahmet Zogu në Vjenë dhe vranë ndihmësin e tij të oborrit mbretëror përfundoi në Ried.

 

Gjeloshi u dënua me shtatë vite burg, ndërsa Çami me tre vite.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene-fotografia-e-gjyqit/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene/

 

https://www.kultplus.com/lajme/historia-e-denimit-te-dy-shqiptareve-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene/

 

https://www.balkanweb.com/foto-nga-gjyqi-ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene/

 

https://gazetamapo.al/1931-ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrasin-mbretin-zog/

 

https://www.voal.ch/excelsior-1931-ja-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene-fotografia-e-gjyqit/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1263637/excelsior-1931-ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene/

 

https://dosja.al/foto-nga-gjyqi-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene-ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret/