L’Aube (1950) / Enver Hoxha, nga frika se mos vonohej, e uroi para kohe Stalinin për 71 vjetorin !Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Korrik 2019

 

“L’Aube” ka botuar, të hënën e 20 nëntorit 1950, në ballinë, një shkrim në lidhje me urimin para kohe të 71 vjetorit të Stalinit nga Enver Hoxha, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Urime nga kujdesi

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Telegramet vazhdojnë ende të dynden, me sa duket, në redaksinë e Izvestia-s, për shtatëdhjetë vjetorin e Stalinit.

 

Gazetat vazhdojnë të botojnë me besnikëri këto mesazhe besimi.

 

Kreu i qeverisë shqiptare kishte frikë se mos vonohej, thotë gojëria popullore.

 

Kështu Enver Hoxha – vetë ai – sapo i ka dërguar para kohe urimet e tij për 71 vjetorin babait të vogël të popujve, i cili do të festohet më 21 dhjetor !

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aube-1950-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroj-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/si-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

http://www.gsh.al/2019/07/23/nga-frika-se-mos-vonohej-enver-hoxha-e-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

https://27.al/laube-1950-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

https://www.kohajone.com/2019/07/23/20-nentor-1950-gazeta-franceze-shkruan-per-urimin-e-enver-hoxhes-per-stalinin/

 

https://opinion.al/1950-frike-mos-vonohej-enver-hoxha-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetor/

 

https://politiko.al/laube-1950-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/07/23/frike-mos-vonohej-enveri-hoxha-e-uroi-para-kohe-stalinin-por-71-vjetor-letra/

 

https://www.kosova-sot.info/dossier/396913/l-aube-1950-ose-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroj-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

https://www.voal.ch/laube-1950-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

https://dosja.al/enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroi-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

 

https://gazetamapo.al/frike-se-do-vonohej-enveri-i-uroi-stalinit-ditelindjen-para-kohe/