Deputeti Stavro Stavri, medias franceze (1925) : “Aleksandër Moisiu, i natyralizuar gjerman, por besnik ndaj origjinës së tij shqiptare.”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shkurt 2019

 

Gazeta kulturore franceze, “Comoedia”, ka botuar, të dielën e 16 gushtit 1925, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me reagimin e deputetit Stavro Stavri mbi origjinën shqiptare të Aleksandër Moisiut, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Lajme jashtë vendit

 

Z. Stavro Stavri, deputet i Durrësit, Tiranës, Kavajës, Shijakut dhe Krujës në Parlamentin shqiptar, na shkruan në lidhje me artikullin që botuam para pak kohësh për Aleksandër Moisiun.

 

Aleksandër Moisiu, edhe pse i natyralizuar gjerman që nga viti 1918, ka qëndruar besnik ndaj origjinës së tij, e cila është shqiptare, babai i tij është lindur në Durrës, qytet në të cilin jeton ende e gjithë familja e tij.

 

Ne i japim atij plotësisht të drejtë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/deputeti-stavro-stavri-medias-franceze-1925-aleksander-moisiu-i-natyralizuar-gjerman-por-besnik-ndaj-origjines-se-tij-shqiptare/.Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/aleksander-moisiu-i-natyralizuar-gjerman-por-besnik-ndaj-origjines-se-tij-shqiptare/

 

https://www.botasot.info/lajme/1036532/deputeti-stavro-stavri-medias-franceze-1925-aleksander-moisiu-i-natyralizuar-gjerman-por-besnik-ndaj-origjines-se-tij-shqiptare/

 

http://gazeta-shqip.com/lajme/2019/02/23/aleksander-moisiu-besnik-ndaj-origjines-shqiptare/

 

https://opinion.al/aleksander-moisu-i-natyralizuar-gjerman-por-besnik-ndaj-origjines/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/aleksander-moisiu-besnik-ndaj-origjines-shqiptare/

 

https://www.voal.ch/deputeti-stavro-stavri-medias-franceze-1925-aleksander-moisiu-natyralizuar-gjerman-por-besnik-ndaj-origjines-se-tij-shqiptare/

 

http://www.gazetadita.al/aleksander-moisiu-besnik-ndaj-origjines-shqiptare/

 

http://www.njekomb.com/?p=182341