Ismail Qemali për New-York World (1913) : “Nëse Theodore Roosevelt kandidon për fronin e Shqipërisë, fiton !” Reagimi i ish-presidentit amerikan.


Presidenti Theodore Roosevelt
Presidenti Theodore Roosevelt

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  2 Dhjetor 2017

 

Deklarata i Ismail Qemalit, mbi sugjerimin e kandidaturës së Theodore Roosevelt për tu bërë mbret i Shqipërisë, ka bërë jehonë në New-York, ku gazetarët vendas janë vërsulur asokohe menjëherë ne drejtim të ish-presidentit amerikan me qëllim që të njohin reagimin e tij lidhur me këtë çështje.

 

Ja si e përshkruajnë gazetat franceze, “L’Intransigeant” dhe “L’Aurore”, këtë ngjarje, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania” :

 

L’Intransigeant, Ballinë, E martë, 13 maj 1913 : “Roosevelt, mbret i Shqipërisë !”

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

New-York, 12 maj. - Qemal Beu, delegati shqiptar në konferencën e Londrës, është intervistuar nga një përfaqësues i New-York World, të cilit i ka thënë se nëse ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Theodore Roosevelt, kandidon për fronin e Shqipërisë, ai beson se shqiptarët do ta zgjedhin atë si më të preferuarin nga çdo kandidat tjetër.

 

L’Aurore, Faqe n°3, E mërkurë, 14 maj 1913 : Z. Roosevelt, mbret i Shqipërisë !”

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

New-York, 13 maj. - Z. Roosvelt ndiqet nga gazetarët që kur New-York World publikoi një intervistë të Qemal Beut, kreut të qeverisë së përkohshme shqiptare, aktualisht në Londër, i cili thuhet se tha se nëse ish-presidenti i SHBA-së do të ishte kandidat për fronin e Shqipërisë, ai do të kishte shanse për sukses.

 

Z. Roosevelt, i cili konsideron këtë botim qesharak, shmang çdo deklaratë, qoftë edhe humoristike.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://www.voal.ch/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/798282/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://gazetadielli.com/theodore-roosevelt-per-fronin-e-shqiperise/

 

http://www.gazetatema.net/2017/12/02/deklarata-ismail-qemali-propozoi-rooseveltin-per-fronin-mbreteror-te-shqiperise-ja-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.bota.al/2017/12/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://ulqini-online.com/sajti/?p=16742

 

http://www.dritare.net/2017/12/02/ismail-qemali-propozoi-roosvelt-per-mbret-ne-shqiperi-ja-si-reagoi-ai/1

 

https://maqedoniashqiptare.com/2017/12/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.njekomb.com/?p=56571

 

http://opinion.al/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://illyriapress.com/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=7114

 

http://vloranews.net/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton/

 

https://telegrafi.com/kur-ismail-qemali-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-shqiperise-ky-ishte-reagimi-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.tiranaobserver.al/kur-ismail-qemali-propozonte-theodore-roosevelt-si-mbret-te-shqiperise-dhe-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.almakos.com/kur-ismail-qemali-i-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-i-shqiperise-ky-ishte-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan

 

http://www.kosova.info/kur-ismail-qemali-i-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-i-shqiperise-ky-ishte-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://sot7.al/?p=21938

 

http://fol.mk/kur-ismail-qemali-i-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-i-shqiperise-ky-ishte-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.syri.net/arte-media/114173/ismail-qemali-nese-rusvelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-ja-si-reagoi-ish-presidenti-amerikan/

 

http://www.gazetadita.al/kur-ismail-qemali-propozonte-theodore-roosevelt-si-mbret-te-shqiperise-dhe-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://unejamshqiptar.net/index.php/2017/12/02/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://shqiperiaebashkuar.al/2017/12/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-theodore-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan/

 

http://www.nekohe.com/lajme/kur-ismail-qemali-i-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-i-shqiperise-ky-ishte-reagimi-i-ish-presidentit-amerikan

 

http://www.tetova1.com/2017/12/03/kur-ismail-qemali-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-shqiperise-ky-ishte-reagimi-ish-presidentit-amerikan/

 

http://gazetafjala.com/kur-ismail-qemali-i-propozonte-theodore-roosevelt-te-behej-mbret-i-shqiperise/

 

http://alb-spirit.com/2017/12/03/ismail-qemali-per-new-york-world-1913-nese-roosevelt-kandidon-per-fronin-e-shqiperise-fiton-reagimi-ish-presidentit-amerikan/