Excelsior (1938) / Ja kërkesa e veçantë e Geraldina Apponyi për dasmën e sajNga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Qershor 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të premten e 1 prillit 1938, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me kërkesën e veçantë të mbretëreshës së ardhshme të Shqipërisë për dasmën e saj, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :  

 

Kontesha Apponyi, e fejuara e mbretit të Shqipërisë, nuk dëshiron të marrë dhurata për dasmën e saj

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Budapest, 31 mars. – Nga Tirana u është thënë gazetave hungareze se kontesha Geraldinë Apponyi, e fejuar me Mbretin e Shqipërisë, ka vendosur të mos pranojë dhuratat e dasmës, dhe në vend të tyre, ajo ka kërkuar që pjesëmarrësit të ndihmojnë (dhurojnë) për krijimin e Shtëpisë së Veteranëve në Tiranë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1938-ja-kerkesa-e-vecante-e-geraldina-apponyi-per-dasmen-e-saj/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kerkesa-fisnike-e-geraldines-per-dasmen-e-saj-me-ahmet-zogun/

 

https://www.kohajone.com/2019/06/15/kerkesa-e-vecante-e-mbretereshes-geraldine-perpara-dasmes-me-mbretin-zog/

 

https://27.al/excelsior-1938-ja-kerkesa-e-vecante-e-geraldina-apponyi-per-dasmen-e-saj/

 

https://opinion.al/kerkesa-e-vecante-e-mbretereshes-geraldine-perpara-dasmes-me-mbretin-zog/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1105191/excelsior-1938-ja-kerkesa-e-vecante-e-geraldina-apponyi-per-dasmen-e-saj/

 

http://vloralajme.net/2019/06/15/excelsior-1938-ja-kerkesa-e-vecante-e-geraldina-apponyi-per-dasmen-e-saj/

 

https://zhurnal.mk/ja-kerkesa-e-vecante-e-geraldina-apponyi-per-dasmen-e-saj/

 

http://www.njekomb.com/?p=215982