L’Univers (1880) / Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëveNga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Gusht 2020

 

“L’Univers” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me premtimin asokohe të Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Shqipëri

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Raguzë, 11 nëntor.

 

Na shkruajnë nga Shkodra, me 9 nëntor :

 

Drejtuesit e lidhjes shqiptare, në një konferencë me drejtuesit e tjerë të vendit, kanë vendosur të rezistojnë me forcë.

 

Ali Pasha nxit dhe inkurajon ulqinakët nga Gucia që të rezistojnë, duke u premtuar atyre ndihmë të shpejtë dhe të fuqishme.

 

Dervish Pasha heziton të përdorë forcën, nga frika se trupat e rregullta mund të vëllazërohen me shqiptarët.

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://www.balkanweb.com/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve-ne-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme-fuqishem/

 

https://shqiptarja.com/lajm/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve-ne-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme

 

https://observerkult.com/ky-ishte-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

http://www.gazetatema.net/2020/08/02/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve-ne-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme-fuqishem/

 

https://opinion.al/1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://dosja.al/lunivers-1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

http://plavaeguciasot.com/lunivers-1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://alb-spirit.com/2020/08/02/lunivers-1880premtimi-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

http://www.arsalbanica.mk/lunivers-1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://www.tpz.al/2020/08/02/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve-ne-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme-fuqishem/

 

https://tirananews.al/cfare-i-premtoi-ali-pashe-gucia-ulqinakeve/

 

https://www.voal.ch/lunivers-1880-premtimi-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1347211/lunivers-1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://kohajone.com/style1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

 

https://konica.al/2020/08/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ulqinakeve-rezistoni-do-tju-ndihmojme/

 

https://alpenews.al/dossier-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve-ne-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme-fuqishem/

 

https://www.koha.net/kulture/231874/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ulqinakeve-me-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme/

 

http://ulqini-online.com/sajti/?p=26469

 

https://www.koha.mk/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ulqinakeve-me-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme/

 

https://www.zgjohushqiptar.info/2020/08/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve-ne-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme-fuqishem.html

 

https://ina-online.net/premtimi-i-ali-pashe-gucise-ulqinakeve-me-1880-rezistoni-do-ju-ndihmojme/