Paris-presse për Bekim Fehmiun (1967) : “Parizienet do të çmenden pas tij!”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Gusht 2020

 

“Paris-presse” ka botuar, të premten e 20 tetorit 1967, në faqen n°10, një shkrim mbi reagimin asokohe të vajzave pariziene ndaj Bekim Fehmiut, pasi kishin parë filmin e tij “J’ai même rencontré des Tziganes heureux”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Parizienet do të çmenden pas tij

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Po, të gjitha parizienet do të çmenden pas Bekim Fehmiut, yllit dhe talentit të zbuluar në filmin e Aleksandër Petroviçit. (Bëhet fjalë për filmin : “J’ai même rencontré des Tziganes heureux – Madje, kam takuar ciganë të lumtur ” – shqipëruar nga frengjishjta)

 

Në Kanë, kritikët thanë për të se ai duket si Sinatra (Frank), luan si Burton (Richard) dhe është tërheqës si Belmondo (Jean-Paul).

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://www.kultplus.com/lajme/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizient-do-te-cmenden-pas-tij/

 

http://www.arsalbanica.mk/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

http://www.standard.al/2020/08/18/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1356993/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://alb-spirit.com/2020/08/18/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-te-cmenden-pas-tij/

 

https://observerkult.com/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://gazetamapo.al/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://www.syri.net/arte-media/361724/parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://njekomb.org/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizienet-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://www.shkurteshqip.net/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-parizient-do-te-cmenden-pas-tij/

 

https://www.voal.ch/paris-presse-per-bekim-fehmiun-1967-femrat-pariziene-te-cmenden-pas-tij/