France-Soir (1947) / Ja kush pajtoi publikisht Viktor-Emanuelin III dhe Zogun I


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Nëntor 2019

 

“France-soir” ka botuar, të dielën e 20 korrikut 1947, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me pajtimin publik të Viktor-Emanuelit III dhe Zogut I, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Viktor-Emanueli dhe Zogu i Shqipërisë janë pajtuar

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Kajro, 19 korrik (A.F.P.). – Gjatë një pritje madhështore në Pallatin Mbretëror të Montazah, në Aleksandri, ish-mbreti Viktor-Emanuel i Italisë dhe ish-mbreti Zog i Shqipërisë u pajtuan publikisht.

 

Pajtimi, i cili ishte përgatitur nga mbreti Faruk, u bë para një turme të vërtetë mbretërish dhe princave të mbledhur me këtë rast.

 

(Kontaktet e para midis dy familjeve mbretërore u mundësuan falë fëmijëve (djalit) të mbretit Zog dhe nipërve dhe mbesave të Viktor-Emanuelit, të cilët ishin mësuar të luanin së bashku. Në vijim, të dy sovranët e rënë nga froni u takuan me njëri-tjetrin, thuhet, gjatë peshkimit me grep.)

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/france-soir-1947-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/france-soir-ja-kush-i-pajtoi-viktor-emanuelin-dhe-zogun-pas-rrezimit-nga-froni/

 

https://balkanweb.com/gazeta-franceze-zbulon-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/

 

https://opinion.al/1947-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/

 

http://www.gsh.al/2019/11/21/si-u-pajtuan-zogu-dhe-viktor-emanueli-ja-cafare-shkruanin-gazetat-franceze/

 

https://360grade.al/311748/kajro-1947-gazeta-franceze-zbulon-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/

 

https://konica.al/2019/11/si-u-pajtuan-publikisht-mbreti-zog-dhe-viktor-emanueli-iii/

 

https://startnews.al/2019/11/21/gazeta-franceze-zbulon-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/

 

https://njekomb.org/france-soir-1947-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/

 

http://www.thealbanian.co.uk/france-soir-1947-ja-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i.html

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/

 

https://www.kohajone.com/2019/11/21/1947-kush-pajtoi-publikisht-viktor-emanuelin-iii-dhe-zogun-i/