Journal des débats politiques et littéraires (1931) / Dhjetë mijë njerëz u mblodhën para pallatit mbretëror për të festuar dështimin e atentatit ndaj mbretit të Shqipërisë


Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Prill 2020

 

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit 1931, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me një manifestim madhështor për shpëtimin nga jeta të Mbretit Zog gjatë atentatit të Vjenës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Shqipëri

Manifestim mbretëror

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Për të festuar dështimin e atentatit ndaj mbretit të Shqipërisë, dje, në orën 4 të pasdites, u zhvillua një manifestim mbresëlënës që mblodhi më shumë se dhjetë mijë njerëz dhe u zhvillua në rend të përsosur përpara pallatit mbretëror.

 

Nëna mbretëreshë dhe princeshat u shfaqën në ballkon, të përshëndetura me një gëzim të madh nga turma.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/journal-des-debats-politiques-et-litteraires-1931-dhjete-mije-njerez-u-mblodhen-para-pallatit-mbreteror-per-te-festuar-deshtimin-e-atentatit-ndaj-mbretit-te-shqiperise/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/manifestimi-madheshtor-per-te-festuar-deshtimin-e-atentatit-ndaj-zogut/

 

https://dosja.al/si-u-manifestua-deshtimi-i-atentatit-ndaj-ahmet-zogut-me-shume-se-10-mije-njerez-dalin-ne-shesh-mbreteresah-dhe-princeshat-i-pershendeten-nga-ballkoni/

 

https://tirananews.al/deshtimi-i-atentatit-ndaj-mbretit-zog-10-mije-njerez-festuan-para-pallatit-mbreteror/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1265582/journal-des-debats-politiques-et-litteraires-1931-dhjete-mije-njerez-u-mblodhen-para-pallatit-mbreteror-per-te-festuar-deshtimin-e-atentatit-ndaj-mbretit-te-shqiperise/

  

https://opinion.al/gazeta-franceze-1931-si-u-festua-deshtimi-i-atentatit-ndaj-mbretit-zog/