Le Matin (1914) / Ismail Qemal Beu, pas dorëheqjes nga qeveria e përkohshme, rrugës për në Côte-d’Azur


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Nëntor 2018

 

“Le Matin” ka botuar, të martën e 27 janarit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me largimin e Ismail Qemalit nga Shqipëria pas dorëheqjes nga qeveria e përkohshme, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Ismail Qemal Beu rrugës për në Côte-d’Azur

 

Romë, 26 janar.

 

Nga korrespondenti i veçantë i “Matin” (me telefon) :

 

Ish-kryetari i qeverisë së përkohshme të Vlorës, Ismail Qemal Beu, mbërriti këtë mëngjes, në orën 4, në Brindizi, me avulloren Cita-di-Bari, i shoqëruar nga djali i tij dhe disa shërbëtorë.

 

Ai u nis sonte për në Milano, ku dhe deklaroi se dëshiron të shkojë në Nice, për të pushuar për pak kohë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1914-ismail-qemal-beu-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme-rruges-per-ne-cote-d-azur/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-matin-1914-ismail-qemali-pas-doreheqjes-nga-qeveria-rruges-drejt-nices/

 

http://opinion.al/gazeta-la-matin-1914-ismail-qemali-me-pushime-ne-nice-pas-doreheqjes/

 

https://www.balkanweb.com/ku-shkoi-ismail-qemali-pas-doreheqjes-nga-qeveria-dokumenti/

 

http://www.panorama.com.al/dokumenti-ku-shkoi-ismail-qemali-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/986929/le-matin-1914-ismail-qemal-beu-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme-rruges-per-ne-cote-dazur/

 

http://www.kohajone.com/2018/11/24/ku-shkoi-ismail-qemali-pas-doreheqjes-nga-qeveria-dokumenti/

 

https://www.kosova-sot.info/dossier/331578/dokumentikushkoiismailqemalipasdoreheqjesngaqeveriaeperkohshme/

 

http://www.bulevardionline.com/ku-shkoi-ismail-qemali-pas-doreheqjes-nga-qeveria-dokumenti/

 

https://konica.al/2018/11/gazeta-la-matin-ismail-qemali-ne-nice-pas-doreheqjes/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/11/le-matin-1914-ismail-qemal-beu-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme-rruges-per-ne-cote-dazur/

 

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8228