L’Intransigeant (1937) : Vendimi i Mbretit Zog, që gratë shqiptare të heqin “çarçafin – ferexhen”, e bëri Tiranën të lumtur.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Nëntor 2017

 

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog për heqjen e “çarçafit – ferexhesë” nga gratë shqiptare.

 

Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë ? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania” :

 

Tirana, qytet i lumtur

Një vendim i Mbretit Zog i cili është mirëpritur

(Nga i dërguari ynë special)

Tiranë, 30 mars.

 

Shqiptaret e bukura, që prej katër ditësh, kanë zbuluar fytyrat e tyre. Mysliman besnik, por sundimtar modern, Mbreti Ahmet Zogu, në fakt, ka adoptuar nga Parlamenti një ligj që urdhëron gratë e mbretërisë së tij të heqin dorë nga “çarçafi – ferexheja”, një zakon i vjetër i imponuar në shekullin e XV-të nga turqit, kur ata pushtuan Shqipërinë pas vdekjes së heroit kombëtar shqiptar Skënderbeut.

 

Ky vendim ka ngjallur gëzim të madh në të gjithë Shqipërinë : tek gratë, së pari, të cilat janë, si të gjitha bijat e Evës, të lumtura që admirohen, dhe tek të gjithë të rinjtë.

 

Tirana është bërë papritur një qytet i lumtur... Të qeshurat dhe rinia ndriçojnë të gjitha fytyrat... Dhe të huajt, të kënaqur, zbulojnë bukuritë që nuk dyshonin...

 

Kudo, e miratojnë vendimin e sovranit – i cili qe bërë popullor, me 1 mars 1928, duke adoptuar nga Parlamenti, barazinë e të drejtave mes gruas dhe burrit. Padyshim, që disa myslimanë të vjetër, të cilët kundërshtojnë modernizmin, protestojnë në rrugët e Tiranës, kur takohen me gra pa ferexhe, por ata janë vetëm një pakicë e vogël që nuk shqetëson asnjeri. Dhe bukuroshet shqiptare u përgjigjen atyre nëpërmjet buzëqeshjeve më të lumtura.

 

R. Singer.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-intransigeant-1937-vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

 

Publikuar në :

 

http://www.americaneye.al/grate-te-heqin-ferexhene-vendimi-mbretit-zog-e-ben-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.syri.net/arte-media/109918/shqiptaret-e-bukura-qe-prej-4-ditesh-kane-zbuluar-fytyrat-fale-ahmet-zogut/

 

http://www.gazetadita.al/grate-te-heqin-ferexhene-vendimi-i-zogut-e-ben-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.gazetatema.net/2017/11/18/dossier-vendimi-i-zogut-e-ben-tiranen-te-lumtur-grate-te-heqin-ferexhene/

 

http://www.panorama.com.al/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyren-vendimi-i-zogut-per-heqjen-e-ferexheve/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/791345/lintransigeant-1937-vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ndash-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/

 

https://www.voal.ch/lintransigeant-1937-vendimi-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/

 

http://shekulli.com.al/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez

 

https://maqedoniashqiptare.com/2017/11/lintransigeant-1937-vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.pamfleti.com/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez

 

http://opinion.al/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-i-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez/

 

http://www.balkanweb.com/site/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-e-tyre-vendimi-i-mbretit-zog-per-heqjen-e-ferexhese-jehone-ne-shtypin-francez/

 

http://www.kohajone.com/2017/11/18/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-i-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez/

 

http://www.gsh.al/2017/11/18/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyren-vendimi-zogut-per-heqjen-e-ferexheve/

 

http://www.albeu.com/shqiperi/mysliman-besnik-por-sundimtar-modern-zogu-urdheroi-heqjen-e-ferexhes/349484/

 

http://shqiperiaebashkuar.al/2017/11/lintransigeant-1937-vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.tiranaobserver.al/grate-te-heqin-ferexhene-vendimi-i-mbretit-zog-e-ben-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.njekomb.com/?p=52868

 

http://unejamshqiptar.net/index.php/2017/11/18/lintransigeant-1937-vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.360grade.al/me-shume/kulture/item/107962-shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-i-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez

 

http://kosova-sot.info/dossier/227198/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyren-vendimi-i-zogut-per-heqjen-e-ferexheve/  

 

http://www.tpz.al/2017/11/18/shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyren-vendimi-i-zogut-per-heqjen-e-ferexheve/

 

http://www.bota.al/2017/11/vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen-e-beri-tiranen-te-lumtur/

 

http://www.360grade.al/me-shume/kulture/item/107962-shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-i-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez

 

http://www.civitas.al/civitas-plus/vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-te-heqin-carcafin-e-beri-tiranen-te-lumtur

 

http://eetimes.al/index.php/kulture/4535-shqiptaret-e-bukura-zbuluan-fytyrat-vendimi-i-mbretit-zog-per-ferexhene-jehone-ne-shtypin-francez

 

http://www.tiranapost.al/vendimi-i-mbretit-zog-qe-i-beri-grate-e-tiranes-te-lumtura/

 

http://aktivpress.com/vendimi-i-mbretit-zog-qe-grate-shqiptare-te-heqin-carcafin-ferexhen/

 

http://alb-spirit.com/2017/11/19/grate-te-heqin-ferexhene-vendimi-zogut-e-ben-tiranen-te-lumtur/