New York Herald Tribune (1938) / Festimet para dasmës mbretërore dhe deklarata e Geraldinës : “Populli im është më i sjellshmi dhe mikpritësi në botë…”


Geraldina, mbretëresha e shqiptarëve (1915 – 2002)
Geraldina, mbretëresha e shqiptarëve (1915 – 2002)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Prill 2022

 

“New York Herald Tribune” ka botuar, të hënën 25 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me nisjen zyrtare të festimeve të dasmës mbretërore në Tiranë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Zogu, kontesha Geraldinë vallëzojnë tango dhe festojnë deri në orën 3 të mëngjesit

 Pallati (mbretëror) fillon festat e dasmës 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 24 Prill — Elita e kryeqytetit të Shqipërisë pa Mbretin Zog dhe nusen e tij të ardhshme, konteshën Geraldinë Apponyi, duke kërcyer tango në dyshemenë e lëmuar të sallës së vallëzimit të pallatit mbrëmë deri në orën tre, në një pritje që nisi zyrtarisht festimet për të kulmuar me martesën e tyre të mërkurën.

 

Kontesha Geraldinë kishte veshur një fustan blu-perlë nga Parisi dhe një diademë diamanti që ia kishte dhuruar mbreti. Tri motrat e Zogut kërcyen dhe biseduan në frëngjisht me gazetarë të huaj. Ata e quajtën Amerikën, ku së fundmi blenë dhuratat e dasmës, si një vend të “ekzagjerimit”.

 

Kontesha Geraldinë fliste rrjedhshëm në italisht, frëngjisht dhe gjermanisht dhe i konsideronte shqiptarët tashmë si popullin e saj.

 

“Populli im është më i sjellshmi dhe mikpritësi në botë, pavarësisht primitivitetit të tij,” u tha ajo gazetarëve.

 

Mikpritja tradicionale e Shqipërisë e bëri pritjen më madhështoren në historinë e kombit. Salloni i pritjes ishte zbukuruar me qëndismat më të rralla shqiptare. Të gjitha femrat shqiptare të pranishme kishin veshur fustane nga Londra dhe Parisi.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://americaneye.al/festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://www.kultplus.com/lajme/new-york-herald-tribune-ne-vitin-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-este-me-i-sjellshmi-dhe-mikrpritesi-ne-bote/

 

https://dosja.al/festimet-para-dasmes-mbreterore-geraldina-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-ne-bote/

 

https://opinion.al/festimet-para-dasmes-mbreterore-geraldinapopulli-im-eshte-me-mikpritesi-ne-bote/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1788129/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote-hellip/

 

https://drini.us/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://vloranews.al/kulture/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://albuktv.com/new-york-herald-tribune-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://ampress.ca/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://alb-spirit.com/2022/04/02/new-york-herald-tribune-1938festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/