Kjo quhet dashuri


Kopertina e librit të autores "Kjo quhet dashuri"
Kopertina e librit të autores "Kjo quhet dashuri"

© Fitore Doma

 

------------------------------------

Të pash me kostum të zi

------------------------------------

 

E zhytur në dhomën e vetmisë

Kujtoj imazhin tënd sepse pran s’të kam

Por largësia po na ndan

Ku në errësirën e kësaj dhome

Kam ndezur vetëm një qiri

Të kujtoj ty o zemër, të kujtoj ty o shpirt

Sa ditë do kalojnë pa të parë

Kur nga dritarja fryn një erë

Ku drita e qiriut menjëherë u shua

Në zemrën time u dëgjua një rrahje e thellë

Mendova me vete, vallë ç’po ndodh me mua?

Vetëm qaja, se di pse,

Diçka po ndjeja...në zemër thellë

Po kujtoja shpirtin tim

Që nga dita kur asht largu,

ka shumë kohë që s’e kam taku

Kur pranë vetes sime një zë dëgjova

Zoti e mori një njeri

Mjera nanë ç’po shikon

Një djalë të ri.

I veshur me kostum të zi.

 

 

------------------------

Të dua vetëm ty

------------------------

 

Të dua vetëm ty

Ti këtë gjë po e kupton

Malli po më mbyt

Kurrë nuk të harroj

Dhe vetë e them dhe shumë e besoj

Do të takoj një ditë

Por shumë të dashuroj

Malli më kish tretur

Pata kohë që s’të kisha parë

Letrat që mi ke shkruar

I mbaj gjithmonë në sirtarë

Imagjinoj fytyrën tënde

Se një ditë do të vish

Kthehu zemër po të pres

Po të pres me pa durim.

 

 

--------------

Më harro

--------------

 

Në fillim u deshtëm të dy

Po sot pse s’më do?

Ta kam thënë që në fillim të dua vetëm ty

E di që për mua më nuk mendon

Më ke bërë të derdh shumë lot

Për një fjalë më godite mua

Por ajo ishte e kotë

Unë atë ty ta fala

Nuk më besohet se tani nuk më don mua

Ti e din që shumë po vuaj

Sa herë që më ke parë

Gjithmonë më ke gjetur duke qarë

E di se shumë gabova, këtë e di

Kur të kërkova falje

Vetëm lot më pe në sy

Por jeta kështu mua më qëlloi

Faleminderit për gjithçka, të lutem më harro.

 

 

----------

Çfarë

----------

 

Çfarë ka kjo zemra ime

Që ty kaq shumë të don

Çfarë ka ky shpirti im

Që për ty rënkon

Çfarë ka kjo mendja ime

Që veç ty të mendon

Çfarë kanë këto buzët e mia

Që vetëm buzën tënde kërkojnë

Çfarë kanë këto sytë e mi

që vetëm sytë e tu duan të shikojnë

Dashuria ime për ty s’do ketë mbarim

Të dua për jetë o shpirti im

Në filllim ty ta tregova

Se pa ty s’jetoj dot

Unë me ty u dashurova

Dhe jam e lumtur shumë në këtë botë.

 

 

---------------------------------------

Këtë natë nuk kam gjumë

---------------------------------------

 

Gjithë natën rrij zgjuar

Se ty s’po të shikoj

Për ty rrij duke menduar

Pa ty s’mundem të rrij dot

Ti e di se mua po më merr malli

Se largësia po na ndan

Të lutem mos ma fal lotin

Se për ty unë po qaj

Dua të të shoh në ëndërr

duke të puthur e duke të përqafuar

ta kam falur zemrën

këtë natë nuk paskam gjumë.

 

 

-----------------------

Në një ballkon

-----------------------

 

U lumturova dhe të pashë një ditë

U realizua e shtrejnta dëshirë

Dashuria për ty dhe në zemër më kaploi

Si Ëngjull dole një natë në një ballkon

Atë çast mendova shumë gjëra

Sikur pranë teje të isha

Në atë moment u fikën dritat

Por ty si mund të të shihja

Për pak minuta

Te këmbët të pashë

Zemra më rrihte pa pushim

Ndjenja e bëri punën e saj

Vetëm kur e ndjeva në përqafim

Sa ndjenjë e bukur kjo

S’do e harroj kurrë atë natë

Në fillim të pashë në një ballkon

Por vetëm ndjeva përqafimin tënd më shum mall.

 

 

© Fitore Doma

Blogu : Dars (Klos), Mat - Albania