Excelsior (1931) / Ja makina e mbretit Zog shpuar nga plumbat gjatë atentatit të Vjenës


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Qershor 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 25 shkurtit 1931, në faqen n°6, fotografinë e makinës së mbretit Zog të shpuar nga plumbat gjatë atentatit që iu bë në kryeqytetin austriak, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Atentati kundra mbretit të Shqipërisë në Vjenë

 

Makina e mbretit e qëlluar nga vrasësit – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Makina e mbretit e qëlluar nga vrasësit – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ne raportuam për atentatin ndaj mbretit të Shqipërisë, Ahmet Zogu, në dalje të Operas së Vjenës. Dy ish-oficerë shqiptarë gjuajtën pesëmbëdhjetë herë me revolver mbi makinën në të cilën gjendej sovrani, duke vrarë një pjesëtar të oborrit mbretëror, por duke dështuar për të arritur mbretin.

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/atentati-i-vjenes-fotoja-e-makines-se-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat/

 

http://www.gsh.al/2019/06/14/foto-ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes/

 

http://illyriapress.com/excelsior-1931-ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/06/14/foto-makina-e-mbretit-zog-e-shpuar-nga-plumbat-ne-atentatin-e-vjenes/

 

https://gazetamapo.al/atentati-i-vjenes-gjurmet-e-plumbave-ne-makinen-e-mbretit-zog-foto/

 

https://opinion.al/foto-1931-makina-e-mbretit-zog-e-shpuar-nga-plumbat-ne-atentatin-e-vjenes/

 

https://www.koha.mk/ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes-foto/

 

https://360grade.al/263024/foto-atentati-ndaj-mbretit-zog-ne-viene-ne-31-pesembedhjete-plumba-ku-mbeti-i-vrare/

 

https://27.al/excelsior-1931-ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1104601/excelsior-1931-ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes/