Istanbul (1934) / Kur Zogu falenderonte Mustafa Kemal Ataturkun për telegramin e ngushëllimit me rastin e ndarjes nga jeta të nënës së tijNga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Nëntor 2022

 

“Istanbul” ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1934, në ballinë, telegramin e falenderimit të mbretit Zog drejtuar askohe Mustafa Kemal Ataturkut me rastin e ndarjes nga jeta të nënës së tij Sadije (25 nëntor 1934), të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Shkëmbim telegramesh

 

Në përgjigje të telegramit që Presidenti i Republikës i kishte dërguar me rastin e vdekjes së nënës së tij, Mbreti Zogu i Shqipërisë sapo i ka dërguar Gazit këtë shkresë :

 

Shkëlqesia e Tij Kemal Ataturku

President i Republikës turke

Ankara

 

Shumë i prekur nga ana e Shkëlqesisë suaj në marrjen pjesë në zinë time të madhe, ju kërkoj të pranoni falënderimet e mia më të sinqerta.

 

Zogu

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/istanbul-1934-kur-zogu-falenderonte-mustafa-kemal-ataturkun-per-telegramin-e-ngushellimit-me-rastin-e-ndarjes-nga-jeta-te-nenes-se-tij/Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/istanbul-1934-kur-zogu-falenderonte-mustafa-kemal-ataturkun-per-telegramin-e-ngushellimit-me-rastin-e-ndarjes-nga-jeta-te-nenes-se-tij/

 

https://americaneye.al/kur-zogu-falenderonte-mustafa-kemal-ataturkun-per-telegramin-e-ngushellimit-per-ndarjen-nga-jeta-te-nenes-se-tij/

 

https://www.kultplus.com/lajme/kur-zogu-falenderonte-ataturkun-per-telegramin-e-ngushellimit-me-rastin-e-ndarjes-nga-jeta-te-nenes-se-tij/

 

https://opinion.al/zogu-falenderonte-mustafa-kemal-ataturkun-per-ngushellimet-per-ndarjen-nga-jeta-te-nenes/

 

https://vloranews.al/lajme/istanbul-1934-kur-zogu-falenderonte-mustafa-kemal-ataturkun-per-telegramin-e-ngushellimit-me-rastin-e-ndarjes-nga-jeta-te-nenes-se-tij/

 

https://diasporashqiptare.al/2022/11/25/instanbul-1934-zogu-falenderonte-ataturkun-per-ngushellimin-e-vdekjes-se-nenes/