Stamboul (1886) / Kur Sulltani fali Abdyl Frashërin


Abdyl Frashëri (1839 – 1892)
Abdyl Frashëri (1839 – 1892)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Janar 2022

 

“Stamboul” ka botuar, të shtunën e 6 shkurtit 1886, në ballinë, një shkrim në lidhje me faljen e Abdyl Frashërit nga Sulltani, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Abdyl bej Frashëri

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Shqiptari Abdyl bej Frashëri, vëllai i Sami beut, shkrimtar i njohur osman, me ndikim të madh në vendin e tij, i komprometuar në kryengritjen shqiptare të vitit 1881, ishte arrestuar dhe internuar në Panderma (Bandirma).

 

Madhëria e Tij Perandorake Sulltani sapo e ka falur (amnistuar).

 

Abdyl beu ka mbërritur në qytetin tonë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://americaneye.al/kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://www.kultplus.com/lajme/kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://www.syri.net/arte-media/481892/stamboul-1886-kur-sulltani-e-fali-abdyl-frasherin/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1752476/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://27.al/stamboul-1886-kur-sulltani-e-fali-abdyl-frasherin/

 

https://alb-spirit.com/2022/01/31/stamboul-1886kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

http://www.arsalbanica.mk/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://www.kosovari.press/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://plavaeguciasot.com/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/

 

https://ampress.ca/stamboul-1886-kur-sulltani-fali-abdyl-frasherin/