Media franceze (1942) / Tërmet i dhunshëm në Shqipëri. 80 përqind e shtëpive të shkatërruara në qytetin e Peshkopisë.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Korrik 2019

 

“Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Tiranë, 28 gusht. — Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan.

 

Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare.

 

Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra.

 

Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur.

 

Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/media-franceze-1942-termet-i-dhunshem-ne-shqiperi-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-ne-qytetin-e-peshkopise/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-termeti-i-vitit-1942-shkaterroi-qytetin-e-peshkopise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1132933/media-franceze-1942-termet-i-dhunshem-ne-shqiperi-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-ne-qytetin-e-peshkopise/

 

http://www.panorama.com.al/shume-te-vdekur-e-te-plagosur-80-e-shtepive-u-shkaterruan-cfare-shkruajti-media-franceze-per-termetin-ne-peshkopi-ne-1942/

 

https://opinion.al/termeti-i-1942-ne-shqiperi-80-e-banesave-te-shkaterruara-ne-peshkopi/

 

http://www.gsh.al/2019/07/31/termet-dhunshem-ne-shqiperi-80-e-shtepive-te-shkaterruar-ne-peshkopi-shkrimi-1942-shit/

 

https://360grade.al/276617/termet-i-dhunshem-ne-shqiperi-1942-media-franceze-raportonte-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-shume-te-vdekur-dhe-te-plagosur/

 

https://www.voal.ch/media-franceze-1942-termet-dhunshem-ne-shqiperi-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-ne-qytetin-e-peshkopise/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/07/31/termeti-qe-goditi-shqiperine-ne-1942-pasqyrim-edhe-ne-mediat-franceze-dokumenti/

 

https://boldnews.al/2019/07/31/ka-te-vdekur-dhe-te-plagosur-si-e-pasqyroi-media-franceze-termetin-qe-goditi-peshkopine/