Le Populaire (1927) / Historia e kanibalit të Tiranës


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja, Francë – 20 Dhjetor 2020

 

“Le Populaire” ka botuar, të premten e 16 shtatorit 1927, në ballinë, një shkrim rrëqethës mbi historinë e kanibalit të Tiranës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :  

 

Një mishpjekës shqiptar u furnizonte në trekëmbëshat

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Prej disa kohësh ishte vërejtur në Tiranë që pas varjeve, trupat e të dënuarve hiqeshin natën nga trekëmbëshi, nga duar misterioze dhe zhdukeshin.

 

Policia u vu në kërkim dhe kapi një burrë në orën 11:00 të mbrëmjes ndërsa po zhvarte një trup të pajetë dhe po e fuste në një thes.

 

Xhandarët pasi e ndoqën këtë individ, vunë re se ai ishte një mishpjekës nga Tirana që therte (priste) trupat dhe i punonte për të përgatitur pjata (meze) shumë të vlerësuara nga shoqëria e Tiranës.

 

Gruaja dhe dy vajzat e tij u burgosën me të.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-populaire-1927-historia-e-kanibalit-te-tiranes/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://www.balkanweb.com/historia-e-kanibalit-te-tiranes-cfare-shkruante-le-populaire-ne-vitin-1927/

 

https://channel-7.net/2020/12/20/historia-e-kanibalit-te-tiranes-cfare-shkruante-le-populaire-ne-vitin-1927/

 

https://opinion.al/historia-e-frikshme-e-kanibalit-te-tiranescfare-shkruante-gazeta-franceze/

 

http://www.gazetatema.net/2020/12/20/nje-dore-misterioze-rrembente-trupat-naten-cfare-shkruante-gazeta-franceze-per-kanibalin-e-tiranes/

 

https://alb-spirit.com/2020/12/20/le-populaire-1927historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1459697/le-populaire-1927-historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://dosja.al/historia-e-kanibalit-te-tiranes-cfare-shkruante-le-populaire-ne-vitin-1927/

 

https://360grade.al/396239/historia-e-kanibalit-te-tiranes-cfare-shkruante-le-populaire-ne-vitin-1927/

 

http://www.panorama.com.al/nje-dore-misterioze-rrembente-trupat-naten-dhe-cfare-shkruante-gazeta-franceze-per-kanibalin-e-tiranes/

 

http://www.arsalbanica.mk/le-populaire-1927-historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://observerkult.com/historia-e-kanibalit-te-tiranes-cfare-shkruante-le-populaire-ne-vitin-1927/

 

https://www.gazetaexpress.com/nje-dore-misterioze-rrembente-trupat-naten-dhe-cfare-shkruante-le-populaire-per-kanibalin-e-tiranes/

 

https://konica.al/2020/12/ka-ndodhur-ne-tirane-meze-me-mish-njeriu/

 

https://kohajone.com/historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://fjala.al/2020/12/21/historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://www.syri.net/arte-media/391818/historia-e-kanibalit-te-tiranes/

 

https://telegrafi.com/shtator-1927-shkrimi-gazetes-franceze-per-shqiptarin-e-tiranes-qe-bente-meze-mish-njeriu/