Ismail Qemali – korrespondentit të Le Temps (1909) : “Ja pse u largova nga Kostandipoja gjatë revoltës së 13 prillit.”


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Dhjetor 2019

 

“Le Temps” ka botuar, të premten e 30 prillit 1909, në ballinë, intervistën e korrespondentit të saj me Ismail Qemalin, në lidhje me arsyet e largimit të tij nga Kostandipoja, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Deklaratat e Ismail Qemalit, kreut të Bashkimit Liberal

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

(Shkresë nga korrespondenti ynë i veçantë)

Athinë, 29 Prill.

 

Ismail Qemali, udhëheqësi i partisë Bashkimi Liberal, anëtarët e të cilit aktualisht po ndiqen penalisht nga komiteti i partisë Bashkim dhe Progres, dhe të përfshirë në shtypjen (represionin) e Kostandinopojës, më bëri deklaratat e mëposhtme :

 

Javën e kaluar, Veziri i Madh mori një shkresë nga turqit e rinj (xhonturqit), duke më mbajtur mua, Ismail Qemalin dhe miqtë e mi, përgjegjës për ngjarjet e 13 Prillit. Unë u detyrova të largohesha nga Kostandinopoja, dhe kur arrita këtu protestova fuqishëm kundër shpifjeve të përfshirjes sime në kryengritjen e Kostandinopojës, një lëvizje qartësisht reaksionare dhe e papajtueshme me parimet e tërë jetës sime.

 

Pasi kujtoi vuajtjet e tij nën regjimin absolutist, dy ekzilet e tij që zgjatën gjashtëmbëdhjetë vite dhe kthimin në Turqi, Ismail Qemali vazhdoi si më poshtë :

 

Unë isha i vetmi deputet që refuzova të takohesha dhe të darkoja me Sulltanin; në Dhomë, bëra opozitë, jo si reaksionar, por si lider i partisë Liberale; Unë kritikova ashpër partinë Bashkim dhe Progres për ringjalljen e praktikave absolutiste, për mos kryerjen e ndonjë reforme, për dënimin e Dhomës ndaj mosveprimit; por kundërshtimi im ishte absolutisht besnik dhe kushtetues, në atë masë që dy ditë para trazirave të 13 Prillit, të ftuar nga Veziri i Madh Hilmi Pasha për të marrë një portofol (post), unë refuzova, por deklarova se Liberalët ishin të gatshëm për të arritur një marrëveshje me qeverinë për të formuar një program të përbashkët të reformave dhe për të vazhduar zbatimin e tyre.

 

I prisja ngjarjet e 13 prillit aq pak sa kur ato ndodhën unë isha në periferi të Ortakeuy. Kur arrita në Dhomë, protestova kundër pushtimit të saj nga hoxhallarët dhe ushtarët. Të nesërmen në mëngjes, të thirrur në pallat nga veziri i ri Teufik, unë refuzova një portofol (post). I pritur nga Sulltani, unë insistova mbi nevojën që Abdyl-Hamidi të respektonte Kushtetutën. Unë kam emëruar Nazim Pashën, një tjetër viktimë të absolutizmit, për postin e komandantit të trupave të kryeqytetit; Kur u ktheva në Dhomë, unë rrëfeva bisedën time me Sulltanin dhe provokova vendimin unanim që u votua për t’i dhënë fund luftimeve të partive përballë situatës së rëndë.

 

Sidoqoftë, shpifjet që lëshohen kundër meje mund të shpjegohen vetëm si ndjenja hakmarrëse kundër qëndrimit të liberalëve në Dhomë.

 

Kaq për të kaluarën; në të ardhmen, miqtë e mi dhe unë, si dhe të gjithë patriotët e vërtetë, ne jemi të gatshëm të mbështesim qeverinë e vetme të mundshme, atë të turqve të rinj, por këta, të përforcuar nga suksesi i tyre i fundit, duhet të braktisin sistemin e tyre të komiteteve sekrete dhe të formojnë një kabinet homogjen të aftë për të formuar një program të vërtetë dhe për të marrë përgjegjësinë për zbatimin e tij.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ismail-qemali-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

https://www.kultplus.com/lajme/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

http://www.thealbanian.co.uk/ismail-qemali-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit.html

 

https://tirananews.al/le-temps-1909-ismail-qemali-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1207791/ismail-qemali-ndash-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/

 

https://shqiptarja.com/lajm/isha-i-vetmi-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ismail-qemali-per-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit

 

https://www.voal.ch/ismail-qemali-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/

 

https://njekomb.org/ismail-qemali-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/

 

https://balkanweb.com/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ja-pse-protestova-fuqishem/

 

https://www.tpz.al/2019/12/26/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja/

 

http://www.gazetadita.al/isha-i-vetmi-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ismail-qemali-per-le-temps-1909/

 

https://tiranatoday.al/letra-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

https://www.koha.net/kulture/200889/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

https://startnews.al/2019/12/26/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja/

 

https://kosova.info/ismail-qemali-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/

 

https://www.mekulipress.com/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

http://fraksion.com/2019/12/26/isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja/

 

https://dosja.al/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja/

 

https://dibranet.com/2019/12/26/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-ja-pse-u-largova-nga-kostandinopoja/

 

https://literal.media/Letra-e-rralle-e-Ismail-Qemalit-Isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-Sulltanin/47167

 

http://www.shkodranews.org/del-letra-e-rralle-e-politikanit-shqiptar-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-takohesha-dhe-te-darkoja/

 

http://prizrenpress.com/kulture/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

https://konica.al/2019/12/isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin/

 

https://medial.mk/ismail-qemali-korrespondentit-te-le-temps-1909-ja-pse-u-largova-nga-kostandipoja-gjate-revoltes-se-13-prillit/

 

https://www.korrieri.com.al/2019/12/letra-e-rralle-e-ismail-qemalit-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-darkoja-me-sulltanin-rrefen-cfare-i-bene/

 

https://observerkult.com/ismail-qemaili-isha-i-vetmi-deputet-qe-refuzova-te-takohesha-dhe-te-darkoja-me-sulltanin/