Paris-presse (1953) / Vendimi i vështirë i Omer Nishanit, presidentit të Presidiumit të Republikës Popullore Shqiptare, dhe burgosja e tij


Omer Nishani
Omer Nishani

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2019

 

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 5 marsit 1953, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me vendimin e vështirë të marrë nga Omer Nishani, gjatë kohës kur ai ishte president i Presidiumit të Republikës Popullore Shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Thuhet se Presidenti i Shqipërisë është praktikisht i burgosur në Tiranë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Romë, 4 mars (U.P.).

 

Sipas “Shqiperia”, organ i Komitetit Kombëtar të Shqipërisë së lirë, z. Omer Nishani, President i Presidiumit të Republikës Popullore Shqiptare, është praktikisht i burgosur i Qeverisë së Tiranës.

 

Disa muaj më parë, ai u detyrua të urdhërojë dëbimin e gruas së tij, me origjinë izraelite, nga pallati presidencial. Që atëherë, zonja Nishani jeton, nën arrest shtëpiak, në një hotel në periferi të kryeqytetit, dhe burri i saj nuk lejohet ta vizitojë atë. Ajo akuzohet se ka “mbajtur marrëdhënie me elementë reaksionarë të Tiranës”.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-1953-vendimi-i-veshtire-i-omer-nishanit-presidentit-te-presidiumit-te-republikes-popullore-shqiptare-dhe-burgosja-e-tij/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/paris-presse-1953-vendimi-i-veshtire-omer-nishanit-dhe-burgosja-e-tij/

 

https://shqiptarja.com/lajm/burgosja-e-presidentit-tw-presidiumit-te-republikes-popullore-shqiptare-omer-nishani-si-detyrua-tw-dwbojw-gruan-e-tij-izraelite

 

https://balkanweb.com/paris-presse-1953-vendimi-i-veshtire-i-omer-nishanit-presidentit-te-presidiumit-te-republikes-popullore-shqiptare-dhe-burgosja/

 

http://www.panorama.com.al/vendimi-i-veshtire-i-omer-nishanit-presidentit-te-presidiumit-te-republikes-popullore-shqiptare-dhe-burgosja-e-tij-cfare-shkruante-shtypi-francez/

 

https://www.voal.ch/paris-presse-1953-vendimi-veshtire-omer-nishanit-presidentit-te-presidiumit-te-republikes-popullore-shqiptare-dhe-burgosja-e-tij/

 

https://opinion.al/1953-vendimi-i-veshtire-i-omer-nishanit-dhe-burgosja-e-tij/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1173677/paris-presse-1953-vendimi-i-veshtire-i-omer-nishanit-dhe-burgosja-e-tij/