Chicago Daily Tribune (1939) / “Oferta” e Hitlerit ndaj Mbretit Zog – Kurthi që nuk funksionoi i Hans-Adolf von Moltke, ambasadorit gjerman në Varshavë


Hans-Adolf von Moltke (1884 – 1943) — Ahmet Zogu (1895 – 1961)
Hans-Adolf von Moltke (1884 – 1943) — Ahmet Zogu (1895 – 1961)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Prill 2023

 

“Chicago Daily Tribune” ka botuar, të enjten e 13 korrikut 1939, në faqen n°10, një shkrim rreth kurthit që nazistët kishin ndërmend të organizonin ndaj Mbretit Zog dhe familjes mbretërore shqiptare asokohe në Varshavë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Hitleri fton Zogun të jetojë në një kështjellë pranë Rinit (Rhine)

Oferta shihet si komplot italian për të marrë arkat e thesarit.

Nga Alex Small

Shërbimi për shtyp i Chicago Tribune

 

Burimi : Chicago Daily Tribune, e enjte, 13 korrik 1939, f.10
Burimi : Chicago Daily Tribune, e enjte, 13 korrik 1939, f.10

Varshavë, 12 korrik. — E çliruar përkohësisht nga ankthi për rreziqet e një lufte të mundshme me Gjermaninë, popullsia e kryeqytetit polak filloi sot të shfaqte kuriozitet të konsiderueshëm për praninë e ish-mbretit Zog të Shqipërisë, mbretëreshës së saj, Geraldinës, foshnjës së tyre dhe njëzet e dy shqiptarëve të tjerë.

 

Monarkët e rrëzuar nuk shfaqen kurrë në publik dhe Zogu, me kërkesë të zyrtarëve të qeverisë polake, ka refuzuar të takojë gazetarët.

 

I dërguari i nazistëve viziton Zogun.

 

Zogu, i cili u detyrua të largohej nga Shqipëria me familjen kur Italia pushtoi mbretërinë e tij, u vizitua dy herë dje nga Hans-Adolf von Moltke, ambasadori gjerman në Poloni. Pasi fillimisht u refuzua në audiencë nga ish-mbreti, ambasadori kërkoi ndihmën e ministrisë së jashtme polake.

 

Tema e bisedës së tyre ishte një ftesë nga qeveria e Adolf Hitlerit drejtuar Zogut për të shkuar në Gjermani me familjen dhe suitën e tij për t’u vendosur në një kështjellë pranë Rinit (Rhine). Thuhet se kështjella është mobiluar nga vetë Hitleri.

 

Qarqe të mirëinformuara thanë se veprimi i Gjermanisë ishte frymëzuar nga Italia, aleatja e saj. Ftesa u interpretua si një hile për ta futur Zogun në një kurth dhe për t’i marrë thesarin që ai mbante në më shumë se gjashtëdhjetë kutitë (ekzistenca e thesarit në këto kuti është një hipotezë e gazetës që nuk është konfirmuar) që erdhën këtu me shqiptarët.

 

Sido që të jetë Zogu është qendër e veprimtarisë misterioze.

 

“Diçka po ndodh,” — thanë qarqe të mirëinformuara. Ata deklaruan se sipas planeve të shpallura të Zogut, ai dhe suita e tij do të lundronin nesër nga porti polak i Gdynia-s për në Angli.

 

Sonte persona pranë Zogut deklaruan se këto plane ishin ndryshuar papritur dhe se “Oborri mbretëror shqiptar” do të qëndrojë në Varshavë të paktën edhe disa ditë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/chicago-daily-tribune-1939-oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog-kurthi-qe-nuk-funksionoi-i-hans-adolf-von-moltke-ambasadorit-gjerman-ne-varshave/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/chicago-daily-tribune-1939-oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog-kurthi-qe-nuk-funksionoi-i-hans-adolf-von-moltke-ambasadorit-gjerman-ne-varshave/

 

https://americaneye.al/chicago-daily-tribune-oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog-kurthi-nazist-qe-nuk-funksionoi/

 

https://opinion.al/1939-oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog-kurthi-qe-nuk-funksionoi-ne-varshave/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1973395/chicago-daily-tribune-1939-oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog/

 

https://alb-spirit.com/2023/04/08/chicago-daily-tribune-1939oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog/

 

https://plavaeguciasot.com/chicago-daily-tribune-1939-oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog-kurthi-qe-nuk-funksionoi-i-hans-adolf-von-moltke-ambasadorit-gjerman-ne-varshave/

 

https://ampress.ca/oferta-e-hitlerit-ndaj-mbretit-zog-kurthi-qe-nuk-funksionoi-i-hans-adolf-von-moltke-ambasadorit-gjerman-ne-varshave/

 

https://www.syri.net/syri_kosova/bote/469233/chicago-daily-tribune-ftesa-e-hitlerit-per-mbretin-zog-kurthi-qe-i-organizuan-nazistet-ne-keshtjelle/

 

Koha, e martë, 11 prill 2023, f.17
Koha, e martë, 11 prill 2023, f.17