Excelsior (1931) / Ceremonia mortore madhështore e major Topallajt, i cili u vra në atentatin ndaj mbretit Zog në Vjenë (Fotografitë)


Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Mars 2020

 

“Excelsior” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit dhe 12 marsit 1931, dy shkrime në lidhje me personin e mbetur të vrarë në atentatin që iu bë asokohe mbretit Zog në Vjenë, të cilët, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Viktima e atentatit kundër mbretit Zog në Vjenë

E enjte, 26 shkurt 1931, fq. n°6

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Major (Llesh) Topallaj (foto)

 

Ne kemi folur për sulmin në Vjenë kundër Mbretit Zog nga refugjatët shqiptarë. Ky është major Topallaj, marshalli i Oborrit Mbretëror, i cili u vra.

 

 

Ceremonia mortore e major Topallajt, ndihmësit të mbretit Zog

E enjte, 12 mars 1931, fq. n°6

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Viktimë në atentatin e Vjenës ndaj mbretit Zog të Shqipërisë, major Topallaj u vra nga agresorët e tij. Trupi i pajetë u dërgua në Tiranë, ku u mbajt një ceremoni mortore madhështore.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ceremonia-mortore-madheshtore-e-major-topallajt-i-cili-u-vra-ne-atentatin-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-fotografite/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/u-vra-ne-atentatin-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-zbulohen-fotot-nga-ceremonia-mortore-e-major-topallajt/

 

https://www.balkanweb.com/excelsior-1931-ceremonia-mortore-madheshtore-e-major-topallajt-i-cili-u-vra-ne-atentat-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-foto/

 

http://www.panorama.com.al/u-vra-ne-atentat-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-dalin-fotot-nga-ceremonia-mortore-e-major-topallajt/

 

https://tirananews.al/u-vra-ne-atentatit-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-varrimi-madheshtor-qe-iu-be-major-topollajt/

 

https://www.syri.net/arte-media/327659/funerali-madheshtor-per-major-topallajn-ne-vjene-vrare-ne-atentatin-ndaj-mbretit/

 

https://fjala.al/2020/03/31/dha-jeten-per-mbretin-zog-ne-viene-ne-tirane-ju-be-nje-ceremoni-madheshtore/

 

http://www.albeu.com/kryetitull/u-vra-ne-nje-atentat-ndaj-mbretit-zog-zbulohen-fotot-e-rralla-foto-lajm/514992/

 

https://opinion.al/1931-u-vra-ne-atentatin-ndaj-mbretit-zog-ceremonia-mortore-e-topallajt/

 

https://360grade.al/346660/u-vra-ne-atentat-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-zbulohen-fotot-nga-ceremonia-mortore-madheshtore-e-major-topallajt/

 

https://kohajone.com/u-vra-ne-atentat-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-zbulohen-fotot-nga-ceremonia-mortore-e-major-topallajt/

 

https://dosja.al/u-vra-ne-atentat-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-dalin-fotot-nga-ceremonia-mortore-e-major-topallajt-percjellja-madheshtore/