Le Matin (1940) / Mbreti Zog ka kërkuar viza për atë dhe familjen e tij me qëllim largimin nga Anglia për në Shtetet e Bashkuara


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Dhjetor 2018

 

“Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 17 korrikut 1940, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vendimin e Mbretit Zog për tu larguar nga Anglia në drejtim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Nga Londra, ish-Mbreti i Shqipërisë do të largohet në Amerikë

 

Uashington, 16 korrik. - Ish-Mbreti Zog i Shqipërisë, i cili jeton në Londër, ka kërkuar viza për atë dhe familjen e tij për të shkuar në Shtetet e Bashkuara. Largohen nga Anglia gjithnjë e më shumë përpara se të jetë tepër vonë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1940-mbreti-zog-ka-kerkuar-viza-per-ate-dhe-familjen-e-tij-me-qellim-largimin-nga-anglia-per-ne-shtetet-e-bashkuara/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-matin-1940-mbreti-zog-ka-kerkuar-viza-per-tu-larguar-nga-anglia-per-ne-shba/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1004020/le-matin-1940-mbreti-zog-ka-kerkuar-viza-per-ate-dhe-familjen-e-tij-me-qellim-largimin-nga-anglia-per-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://balkanweb.com/kerkesa-per-vize-e-zogut-per-largimin-nga-anglia-drejt-shba/

 

http://opinion.al/le-matin-1940-mbreti-zog-kerkon-vize-do-te-largohet-nga-londra-ne-shba/

 

https://www.voal.ch/le-matin-1940-mbreti-zog-ka-kerkuar-viza-per-ate-dhe-familjen-e-tij-qellim-largimin-nga-anglia-per-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

http://dardaniasacra.njekomb.com/?p=63257

 

http://www.njekomb.com/?p=167083