Kënga heroike arbëreshe kushtuar vdekjes së Gjergj Kastriotit


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Aurenc Bebja, * Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania  / Francë, 5 Shtator 2016

 

Kënga e më poshtme, kushtuar Gjergj Kastriotit, është marrë në veprën e shkrimtares me origjinë shqiptare, Dora d’Istria-s (Elena Gjika), me titullin : « La nationalité albanaise d’après les chants populaires – Kombësia shqiptare sipas këngëve popullore. ».

 

Vepra e Elena Gjikës është botuar në vitin 1866 në gjuhën frënge në « Revue des Deux Mondes », Paris. Autorja ka përmbledhur disa këngë popullore shqiptare, ku njëra prej tyre i dedikohet heroit tonë kombëtar.

 

Më saktësisht, autorja e ka marrë këngën për Skënderbeun në veprën « Su gli Albanesi, ricerche e pensieri » të shkrimtarit arbëresh, Vincenzo Dorsa, të botuar në vitin 1847 në Napoli.

 

Ja kënga në vijim :

 

« Kur u nis Skënderbeu për në luftë, gjatë rrugës që po ndiqte, ai takon Vdekjen, e dërguara e hidhur e aventurës së trishtë. – Emri im është vdekja : kthehu mbrapsht, o Skënderbe, sepse jetës tënde po i vjen fundi – Ai e dëgjon, e vështron, nxjerr shpatën, ndërsa ajo qëndron e shtangur.

 

Hije e erës, që tremb vetëm frikacakët, nga e di ti se unë duhet të vdes ? Zemra jote e ngrirë a mund të profetizojë zhdukjen time ? Apo të është hapur libri i fatit të heronjve ?

 

Dje, në qiej, u hapën për mua librat e fatit. E zezë dhe e ftohtë si një vello, ajo zbriste mbi kokën tënde, dhe më pas ajo u hodh mbi të tjerët.

 

Skënderbeu përplas duart, dhe zemra e tij lëshon një ofshamë. Ah ! Fatkeq ! Më erdhi fundi. Ai fillon të kujtojë të kaluarën ; sheh djalin e tij të rritet pa baba dhe mbretërinë mes lotëve. Ai mbledh luftëtarët  e tij dhe u thotë :

 

Luftëtarët e mi besnikë, Turku do të pushtojë të gjithë tokën tuaj, dhe ju do të bëheni skllevërit e tij. Dukagjin, më sjell këtu djalin tim, këtë djalë simpatik, kështu që t’i jap mendimin tim. Lule e braktisur, lule e dashurisë sime, merr me vete nënën tënde dhe përgatit tri nga anijet më të mira. Nëse Turku e merr vesh (e ka fjalën për vdekjen e tij), ai do të të rrëmbejë dhe do të fyejë nënën tënde. Zbrit drejt plazhit : aty, ka një selvi të errët e të trishtë. Lidh kalin tim në atë selvi, dhe vendos flamurin tim mbi të, që të valvitet nga erërat e detit, dhe vari atij shpatën time. Gjaku i Turqve ka mbetur në pjesën e mprehtë të saj në të cilën fle vdekja. Nën pemën e zezë, armët e luftëtarit të frikshëm a do të qëndrojnë të heshtura ? Kur fryen era e tërbuar, kali hingëllon, flamuri valvitet, shpata jehon. Turku do ta dëgjojë, dhe, duke u dridhur, i zbehtë, i trishtuar, do të tërhiqet duke menduar për vdekjen. »

 

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë burimin  e  informacionit si në vijim : Aurenc Bebja, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania : http://www.darsiani.com/opinion/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

 

Publikuar në :

 

Opinion.al :

http://opinion.al/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Tirana Observer :

http://www.tiranaobserver.al/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Koha Jonë :

http://www.kohajone.com/2016/09/05/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Shqiptari.eu :

http://www.shqiptari.eu/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Bota.al :

http://www.bota.al/2016/09/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Bota Sot :

http://www.botasot.info/opinione/573783/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

VOAL :

https://www.voal.ch/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit-nga-aurenc-bebja/

 

Njekomb.com :

http://www.njekomb.com/?p=506

 

Gazeta Dielli :

http://gazetadielli.com/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Pasqyrë.al :

http://www.pasqyre.al/te-gjitha/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Pamfleti :

http://pamfleti.com/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit

 

Lexo.al :

http://lexo.al/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/

 

Pashtriku.org :

http://www.pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5623

 

Shqip.press :

http://shqip.press/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/