Rrëfimi i Adiles, motrës së madhe të mbretit Zog, në median franceze (1939) : “Jam e lumtur që arrita në Francë dhe kam ndërmend të qëndroj këtu.”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Shkurt 2019

 

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 5 korrikut 1939, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me rrëfimin e motrës së madhe të mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

 

Motra e madhe e mbretit Zog është nisur për në Paris

 

Marsejë, 4 Korrik.

 

Motra më e madhe e ish mbretit Zog të Shqipërisë, princesha Adile, mbërriti dje në Marsejë me dy vajzat e saj, kunatën e ish mbretit, gjyshen dhe vëllain e vogël të mbretëreshës Geraldinë, kontin Jul Apponyi.

 

— Jam e lumtur që arrita në Francë dhe kam ndërmend të qëndroj këtu, tha ajo. Po nisem për në kështjellën e Mayes, pranë Versajës, e cila është marrë me qira për ne. Aty do të vijë edhe vëllai im. Nga Polonia, ai do të shkojë në Londër, ku do të bëjë një qëndrim të shkurtër. Pastaj do të vijë në Versajë.

 

Princesha Adile dhe shoqëruesit e saj u larguan nga Marseja për në Paris me trenin e orës 14:40.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/rrefimi-i-adiles-motres-se-madhe-te-mbretit-zog-ne-median-franceze-1939-jam-e-lumtur-qe-arrita-ne-france-dhe-kam-ndermend-te-qendroj-ketu/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://gazetadielli.com/histori-rrefimi-nga-parisi-i-adiles-motres-se-madhe-te-mbretit-zog/

 

https://kosova-sot.info/dossier/355128/lajm355128/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1029734/rrefimi-i-adiles-motres-se-madhe-te-mbretit-zog-ne-median-franceze-1939-jam-e-lumtur-qe-arrita-ne-france-dhe-kam-ndermend-te-qendroj-ketu/

 

https://americaneye.al/rrefimi-i-adiles-motres-se-mbretit-zog-per-paris-soir-pasi-mberriti-ne-france/

 

https://opinion.al/cfare-shkruante-gazeta-franceze-per-viziten-e-princeshes-shqiptare/

 

https://www.voal.ch/rrefimi-adiles-motres-se-madhe-te-mbretit-zog-ne-median-franceze-1939-jam-e-lumtur-qe-arrita-ne-france-dhe-kam-ndermend-te-qendroj-ketu/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2019/02/rrefimi-i-adiles-motres-se-madhe-te-mbretit-zog-ne-median-franceze-1939-jam-e-lumtur-qe-arrita-ne-france-dhe-kam-ndermend-te-qendroj-ketu/

 

https://www.gazetamonitor.com/cfare-shkruante-gazeta-franceze-per-viziten-e-princeshes-shqiptare/

 

http://www.kohajone.com/2019/02/12/cfare-shkruante-gazeta-franceze-per-viziten-e-princeshes-shqiptare/